
Kutná Hora
Centrum Kutná hora - Kostnice - centrum Kutná hora (okruh 7,5 km, cca. 3 hodiny)

Tajuplná, bohatá, podzemní, královská, stříbrná. Použijete-li tyto přívlastky pro město Kutná Hora, určitě se nespletete. Od 12. století, kdy byly v okolí dnešní zástavby objeveny zásoby stříbra, se sláva města zvedala. Od konce 13. století se Kutné Hory, jak se jim říkalo, staly ekonomickým centrem Českého království díky ražbě proslulého pražského groše. Bohatství z těžby rudy vrcholilo během 14. a 15. století a s útlumem těžby v 16. a 17. století pak význam města začal upadat. Nicméně díky stříbrnému bohatství tu pro budoucí generace zůstalo nesmírné bohatství historické a architektonické a význam Kutné Hory byl podtržen jejím zapsáním do seznamu památek UNESCO.
Kutna Hora se nachází hodinu jízdy autem z Prahy, přibližně 85 kilometrů na východ. Dnes má dvacet tisíc obyvatel, ve 14. století jich měla přibližně osm tisíc, což odpovídalo přibližně počtu obyvatel Brna.
Po příjezdu se vydejte směr centrum a auta nechte na některém ze značených parkovišť. Nám se podařilo zaparkovat blízko Palackého náměstí v samém středu města. Informační centrum na nedalekém Palackého náměstí má otevřeno i o víkendu a určitě stojí za to, si zde vyfasovat mapku.
Centrum je protkáno úzkými uličkami se starými domky a prakticky na každém rohu narazíte na nějakou významnější stavbu.

Gotickému kostelu sv. Jakuba ze 14. století dominuje osmdesát metrů vysoká věž. Uvnitř najdete krásnou výzdobu různých architektonických stylů. Barokní oltář třeba zdobí obraz nejsvětější trojice od Petra Brandla. Hned naproti vchodu do kostela je krásná vyhlídka na chrám Sv. Barbory a vinice pod ním.

Za kostelem najdete Vlašský Dvůr. Unikátní královské sídlo, které nechal zřídit král Václav II pro ražbu pražských grošů, se na dlouhá staletí stalo ekonomickým centrem království. Z českých králů zde nejčastěji pobýval Václav IV. Dnes v tomto královském paláci najdete interaktivní expozici mincovnictví, expozici „Tajemná tvář Kutné Hory“, galerii, anebo třeba také místní městský úřad. Pokud se vám nechce na prohlídku dovnitř, běžte alespoň na nádvoří, nasát středověkou atmosféru.

Cestou k Chrámu Sv. Barbory potkáte Hrádek, původně tvrz, později přestavěná na gotický palác, ve kterém dne sídli České muzeum stříbra a kde v rámci placené prohlídky můžete navštívit populární okruh „Cesta stříbra“, ukazující technologii dobývání stříbra a v rámci vstupu navštívíte i historický důl. Určitě je to velký zážitek. Turisté to vědí, a proto doporučujeme prohlídku zarezervovat dopředu, jinak můžete být zklamáni, že se na vás nedostane.
Stavba gotického Chrámu Sv. Barbory byla započata na konci 14. století a plně dokončena až na počátku století 15. V roce 1995 byla zapsána na seznam památek UNESCO. Vstup dovnitř je placený, ale alespoň tu panuje jakýs takýs klid.
Hned vedle chrámu byla po Bílé Hoře vybudována Jezuitská kolej, dnes sídlo galerie moderního umění. V přilehlých zahradách můžete spočinout k zaslouženému odpočinku. Ale ne příliš dlouho. Město skýtá ještě další, zatím nevypovězená tajemství.

Pozdně gotický Dačického dům nabízí interaktivní expozici o památkách UNESCO i o historii Kutné Hory. Kamenný dům ukazuje expozici o životě měšťanů v 17. – 19. století.
Zřejmě vůbec nejvýznamnější památkou je opět na seznam UNESCO zapsaný bývalý cisterciácký klášter, dnes Katedrála nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v nedaleké Sedleci. Leží zhruba dva kilometry od centra a pěšky k ní dojdete za necelou půl hodinu. Platí se zde vstupné. Stroze vybavená katedrála nabízí spíše klid k zamyšlení a přístup do podkroví, kde můžete seshora obdivovat historické klenby.

Jen kousek od katedrály najdete Kostnici. Původně hřbitovní kaple dnes láká návštěvníky svou výzdobou, která je tvořena obrovským množstvím lidských kostí a lebek seskupených do různých útvarů (lustr, erb, atd…)

Pokud jste ještě stále svěží, můžete na chvíli opustit historii a ze Sedlce se vydat jeden a půl kilometru pěšky na kopec Kaňk, bývalé důlní místo, a z vrcholu třicetimetrové vyhlídkové věže se kochat výhledem do krajiny i na město.
Pokud máte více dní volna, vězte, že okolí Kutné Hory je plné dalších památek. Můžete navštívit empírový zámek Kačina, zámek Žleby s přilehlou oborou s bílými jeleny, či tvrz Malešov (mimo dny otevřených dveří, jen po předchozí dohodě).
Neváhejte a vyrazte do Kutné Hory. Vždyť obrovský kus středověku leží na dosah.



